Как жените преживяват разделите?

 

Разделите могат да бъдат трудни, но често са част от живота ни.  В същото време приключването на една връзка е естесвено, когато тя е изчерпана. Когато няма какво да дадат един на друг, логично е партньорите да се разделят. Всяка ситуация ни носи урок. Разделите ни дават възможност, поставяйки ни в нова ситуация, да извлечем ценен опит.

За жените този процес често е свързан с дълбоки емоционални сътресения. Но това може да бъде и време за израстване и преоткриване. Разбира се всяка раздяла е уникална защото всеки има свой собствен начин на преживяване. Въпреки това има някои моменти, които могат да бъдат еднакви за всички жени. Разделите често са свързани  с емоционална  трансформация. Тя може да бъде с различна продължителност и интензивност.

 

В началото е отказът от  приемане на фактите.  Етапите на шок и отричане  могат да се повтарят многократно. В първите дни след раздялата е трудно да се приеме случилото се. Това е естествена част от процеса на преживяването й. Този етап е един от най-трудните.

След първоначалният сблъсък идват болката, тъгата и чувството за вина. Те  могат да бъдат много силни. Често са придружени с физическо страдание.

След гневът идва объркаността. Тя може да се появи с като сме осъзнаването на причините за раздялата. След като болката е поотминала, идва възможността да си зададем редица въпроси относно причините и обстоятелствата. Разбира се, дори след настъпването на този момент, все още не сме готови да пуснем случилото се. Тук все още изпитваме привързаност към партньора и онова, което сме преживели преди раздялата. Важно е да почувстваме, че сме готови, за да пуснем всичко свързано с връзката. Няма определени срокове или начини за да се случи това. Не бива да се пренебрегва и опасността от твърде дългото задържане на преживявания и емоции. Страхът тук може да играе голяма роля. Той се появява тогава, когато изпитваме несигурност по отношение на бъдещето. Дори и да не ни харесва, ние сме склонни да стоим в една връзка, само защото ни е страх от самотата. Истинската част от раздялата идва когато осъзнаем, че ние сме свързани с това, което ни е наранило или разочаровало. За да се случи това е добре да оставите емоциите да минат през вас, нито да ги спирате, когато  ги има, нито да ги насилвате, когато ги няма.

Важно е да се отбележи, че раздялата има физическа и емоционална част. Не бива да се подценява нито едната от двете. Разбира се емоционалната раздяла е свързана с физическата такава и обратното. Аспектите и на двете се преживяват заедно. Спомените към общото минало неизбежно предизвикват носталгия и затрудняват процеса на забравяне.

Това обаче може да бъде момент, в който да се вгледате в себе си, да анализирате собствените си действия и да намерите урока от случилото се. Можете да помислите за себе си, да направите нещо, което ще ви направи щастливи. Записването на курсове, хоби или любимо занимание може да бъдат средства да се дистанцирате от всички чувства, които ви свързват с миналото.

Споделянето и подкрепата са неизменна част от целият процес. Споделянето с приятелки ни носи близост и усещане за защитеност. Но то има и своите рискове. Изразяването на Изхождайки от личното им мнение и опита на техния живот, те може да не ви разберат и обвинят. Ако искате да бъдете просто изслушани, а не съдени, най-добре е да посетите психотерапевт или терапевтична група.

В този период на преход, не забравяйте да се погрижите и за тялото си. На първо място не попадайте в клопката на емоционалното хранене или злоупотреба със алкохол, цигари и т.н.  Вместо това бъдете активни. Спортувайте предпочитан спорт, прекарвайте време сред природата. Отделете време за релаксация – масаж, сауна, вана.

Силно Ви препоръчваме да посетите нови дестинации, непознати за вас до сега. Така, обогатени от нови впечатления – места, хора, култура, ще спрете да гледате назад към миналото. Ще видите нова, подобрена ваша версия.

 

Раздялата е труден, но естествен етап от живота, който може да послужи като възможност за личностно израстване. Жените са способни да се справят с емоционалната болка, да преодолеят предизвикателствата и да изградят отново себе си. В крайна сметка, раздялата може да отвори вратата към нови и по-добри възможности.